Freeride

Freeride to zupełne przeciwieństwo stylu alpejskiego. Tutaj nie mamy do czynienia ze specjalnie przygotowanymi torami, ani żadną organizacją. Stel ten polega na odnajdywaniu dziewiczych terenów a następnie mierzeniu się z nimi. Głównym celem takiej zabawy jest poczucie wolności, swobody, niezależności … Zjazdy ze znalezionych w górach dziewiczych stoków są jednak bardzo niebezpieczne. Styl ten niestety znajduje się na samym szczycie w kategorii najbardziej niebezpiecznych sportów na świecie. Zaliczane są też do jednych z najbardziej śmiertelnych.

Istnieje kilka odmian Freeride – jedną z najbardziej niebezpiecznych i mrożących krew w żyłach jest zjazd z lawinami. Dyscyplina ta polega na wywołaniu uprzednim wywołaniu lawiny, a następnie próbie zjazdu po jej powierzchni. W wielu przypadkach zjazd taki kończy się śmiertelnym wypadkiem. Sporo wypadków powodowanych jest też przez niedoświadczonych snowboarderów, który zupełnie przypadkowo wywołują lawiny i w większości wypadków giną pod ich naporem. Freeride jest bardo popularnym stylem wśród snowboarderów, jednakże nie wszędzie może być uprawiony. W naszym kraju niestety nie ma miejsc, w których dyscyplina ta może być uprawiana. Niewiele stoków spełnia niezbędne wymagania wysokości i nachylenia, a te które spełniają normy nie mogą być w ten sposób wykorzystywane, gdyż jest to prawnie zabronione.

Wszyscy, którzy chcieliby się zmierzyć w stylu Freeride mogą to zrobić na licznych zawodach. Organizowane są one między innymi w Szwajcarii, gdzie panują bardzo sprzyjające warunki do uprawiania tego wymagającego stylu. Zwykle na imprezach tego typu oceniana jest technika, trudność wybranej trasy i pozostawione wrażenia, a nie prędkość zjazdu. Wrażenie jakie pozostawi zawodnik jest niezwykle ważne, gdyż jego wyczyny ocienia nie tylko jury, ale też pozostali uczestnicy zawodów oraz publiczność.