Freestyle

Freestyle to inaczej styl wolny. W stylu tym nie liczy się prędkość zjazdu oraz to kto najszybciej przejedzie trasę, tylko możliwości i umiejętności zawodnika. Zawody odbywają się na specjalnie przygotowanych do tego celu torach zwanych snowparkami. Snowparki to specjalnie wydzielony fragment stoku, gdzie znajdują się proste lub trudniejsze do pokonania przeszkody – przeróżne poręcze, wyskocznie, ławki i tym podobne. Zadaniem zawodnika jest wykorzystane ich w taki sposób, aby pozostawić jak najlepsze wrażenia na jurorach i pochwalić się swoimi ponadprzeciętnymi umiejętności. W ramach stylu wolnego występuje kilka konkurencji:

Big Air

W tej konkurencji tej najistotniejsze są skoki i ewolucje wykonywane w powietrzu. Wykonuje się je na specjalnie przygotowanej wielkiej skoczni. W konkurencji tej liczy się styl, kreatywność, umiejętności oraz osiągnięta wysokość. Długość skoku nie jest istotna, liczy się jedynie to, co zawodnik wykona w powietrzu. Oceny dokonuje grupa sędziów, która przyznaje oceny od 1-7. Konkurencja ta jest bardzo popularna wśród snowboarderów i cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności ze względu na efektowność. Z pewnością wpływ na taki stan rzeczy ma fakt, iż zawody te odbywają się nie tylko w górach lecz także wielu ośrodkach miejskich.

Slope Style

To jedna z najbardziej widowiskowych odmian stylu wolnego. Zabawa polega na przejeździe przez specjalnie przygotowany tor. Oczywiście na torze tym zamontowane jest wiele przeszkód i akcesoriów, które należy pokonać w jak najlepszym stylu. Tutaj liczy się nie tylko płynność zjazdu, ale też umiejętności, precyzja, styl i pozostawione wrażenie. Zainstalowane na torze przeszkody są bardzo zróżnicowane i pozwalają zawodnikom zaprezentować pełnię ich możliwości. Slope Style jest bardzo widowiskowym sportem, dlatego też gromadzi szeroką publiczność, która bardzo aktywnie reaguje na wszystko to, co się dzieje na torze.

Half Pipe

wolnym tłumaczenie zwrot ten oznacza „połowę rury”. Po jego rozszyfrowaniu znacznie łatwiej jest sobie uzmysłowić na czym polega ta konkurencja. Zasady są bardzo proste – zawodnik musi jak najlepiej zaprezentować siebie i swoje umiejętności na specjalnym torze – śnieżnej „rurze”. Ma ona zwykle nieco ponad 100 metrów długości i nawet do 17 metrów szerokości. Wykonywane przez zawodnika ewolucje podlegają dokładnej ocenie sędziów. Brane jest pod uwagę wszystko – styl, trudność, technika, wysokość skoków, umiejętności, ogólne wrażenie…

Poniżej umieściliśmy dla Was relację z finału z Burton European Open 2009. Przejazd właśnie w halfpipe.